Grafiker Olmak

Yeni bir yazıyla karşınızdayız. Grafiker olmakla ilgili ipuçları vermeye çalışacağım. Bu yazı baştan söyleyeyim Grafikerlik dersleri içermiyor. Sadece; kısaca grafikerliği tanımlamak ve nereden başlamak gerektiğine dair naçizane fikirlerimden oluşmaktadır.

Öncelikle nasıl grafiker olunur sorusunu yanıtlamadan önce ne amaçla grafiker olmak istiyorsunuz, hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı bu işi yapmak istiyorsunuz.

Gerçi her ikisinin de başlangıcı aynı sadece ayıracağınız zaman ve yatırım farklı olacak.

Hobi yada profesyonel olarak grafiker olmanın başlangıcı aynı dedik yani öncelikle istiyor olmanız gerekiyor. Acele etmeyin, sevip sevmeyeceğinize içine girince karar verirsiniz.

vektorel-cizim-ornek

Grafiker olmak için öncelikle güzel sanatlara merakınız olmalı, grafik olmak Google’de bulduğu resimleri kesip biçip birleştirmek değildir. Yeni ve yaratıcı birşeyler de yapabilmektir. Bence grafiker olmak renkler ve şekilleri sanatla buluşturmak demek. Ressamlığın teknolojiyle tanışması da denebilir. Tabi hobi olarak uğraşmak isteyenler için geçerli bir tanım değil. Gözünüz korkmasın. Zaten hobi olarak uğraşanlara da grafiker demek yanlış olur. Her iğne yapana hemşire yada doktor demek gibi.

Grafiker olmak için bilmeniz gereken üç program var. En az bu üç programı belli bir seviyede öğrenmeniz gerekiyor. Ben Adobe serisini bildiğim için Adobe’yi tavsiye edeceğim. Bence masaüstü yayıncılık anlamında Dünyanın en profesyonel programlarını Adobe yapıyor. Hangi seviyede bilirseniz bilin yaratıcılığınız ve bildiğiniz kadar birşeyler yapabilmenize olanak tanıyor.

Nedir bu üç program?

1- Olmazsa olmaz Adobe Photoshop,

2- Bir adım daha ilerlemek için Adobe Illustrator,

3- Bu hobi için uğraşanlara şart değil ama Grafiker olmak istiyorum diyenler için tamamlayıcı ve vazgeçilmez Adobe InDesign.

Tabiki grafikerlik bu üç programla sınırlı değil ama bel kemiği diyebiliriz. Tabiki bu programları ne derece bildiğiniz de önemli.

Farkları nedir bu programların?

Bu programların farklarını yazarken belli başlı Grafikerlik terimlerinin de karşılığını öğrenmiş olacağız. Bu üç program kesinlikle bir birinden farklı ama bir biri ile bir bütün olarak çalışan programlardır.

Photoshop Nedir?

photoshop_logo

Photoshop’u neredeyse bilmeyen yoktur; resim editörü demek en kısa tanımı olur.
Photoshop pixel tabanlı çalışan bir programdır. (Pixel ne demek sorusu aşağıda yanıtlanmıştır). Photoshop fotoğraflar üzerinde işlemler yapmanıza olanak tanıyan bir programdır. Bu programı iyi derecede bilen biri sıfırdan bir resim de yapabilir. Kağıt yerine bilgisayar ekranı, kalem ve boya yerine de bir kaç tools (araç) kullanarak tablo yapanlar var; Youtube de ararsanız harika örneklerine rastlayabilirsiniz.

Photosop’u sağlık sektörüne benzetiyorum. İşiniz ya da ilgi alanınız ne ise o kısımda uzmanlaşırsınız. Dahiliyeci, beyin cerrahı, çocuk doktoru gibi. Fotoğrafçıysanız belli araçları (tools) iyi kullanırsınız, web tasarımcıysanız başka, genel kullanım için kullanıyorsanız daha başka araçlarda uzmanlaşırsınız. Tam anlamıyla tüm araçları (tools)  iyi derece kullanabiliyorsanız yapacaklarınız yaratıcılığınızla sınırlıdır.

Nereden başlamalıyım derseniz tavsiyem bir fotoğraf açın ve sol tarafta bulunan araçları (tools) kullanarak bir şeyler yapın. Kendiniz keşfettiğinizde hem mutlu olursunuz hem de aklınızda kalır.

İllüstrator (Illustrator) Nedir?

illustrator_logo

Adobe  İllüstrator, en kısa tanımla vektörel tabanlı çalışan bir grafik geliştirme programıdır. (Vektör ne demek tanımı da aşağıdadır.) Illustrator vektörel, Photoshop pixel tabanlı çalışan bir programdır dedik, tanımları okuduktan sonra aşağıdaki resimlerle farkı göreceksiniz.vektörel çalışmaları dilediğiniz kadar büyütebilirsiniz, aşağıdaki fotoğrafı bir bina büyüklüğünde basabilirsiniz kalitesi asla bozulmaz, ama Photosop ile yaptığınız bir çalışma belli bir büyüklükten sonra bozulur bu büyüklüğü resolution ile belirleyebiliriz. (Resolution ne demek sorusunun da yanıtı aşağıdadır.) Ama ne olursa olsun Photoshop belli bir boyuttan sonra bozulur. İllüstrator ile kartvizit, logo, icon, davetiye, broşür, poster gibi çalışmalar yapılır.

 

vektorel-cizim-illustrator
vektörel
pixsel-cizim-photosop
pixsel

 

InDesign Nedir?

indesign_logo

InDesign programı daha çok katalog, dergi, gazete gibi alanlarda kullanılır. Çok sayfalı ve çok fazla resim ve yazı kullanılan çalışmalar için uygundur. Bir dergi çalışmasını İllüstrator ile de yapabilirsiniz ama Performans ve ergonomi açısından InDesign kullanmanız kesinlikle önemlidir. İllüstrator ile çalışma içinde yüksek çözünürlüklü resimler kullandığınızda dosya boyutu çok büyük olur ve performans çok ciddi düşer hatta bazı bilgisayarlar bunu kaldıramaz. InDesign mevcut görselleri link olarak aldığı için dosya boyutu küçük olur ve sistemi daha yüksek hızda kullanabilirsiniz. InDesign’da bir çalışma yapmak için sıkça Photoshop ve İllüstrator den destek alırsınız. Dediğim gibi bunlar bir birinden farklı ama bir bir ile bir bütün olarak çalışan programlardır.

Program bilmekle her şey bitmiyor tabiki. Birazda el becerisi lazım, çizim tekniklerine hakim olmanız gerekiyor. Çizim teknikleri şeklinde arama yaparsanız bir çok video ve içeriğe ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir grafiker bu programlara hakimdir, çizim tekniklerini iyi bilir ve trendleri takip eder. Yani mesleki her türlü modayı takip etmelisiniz. Bunu borsacılığa benzetebiliriz. Şirketlerin iniş çıkışlarını iyi takip eden bir broker ilerde neyle karşılaşacağını tahmin edebilir. Grafikerde trendleri takip ettiği için yeni ve yaratıcı çalışmalar yapabilir. Ayrıca insan davranışları ve psikoloji bilgisine de sahiptir. Hangi renk ve şekiller insanlar üzerinde ne etki yapar, mesaj nasıl verilir gibi tespitleri de iyi yaparlar yada yapmak zorundalar.

illustrator-vektorel-cizim

Bunu dip not olarak düşmeden edemeyeceğim; Grafikerlik başlı başına bir meslektir, kapsamlıdır, tecrübe ve emek ister, eğitim ister ve her meslek gibi saygı ister. Maalesef ülkemizde grafiker olarak işe alınan birine bilgisayarcı denmektedir. Bilgisayarcı bilgisayar satana denir! Ofiste bozulan bilgisayarlardan, telefonuzun güncellemelerinden  yada internetteki problemlerinizden de anlamak zorunda değiller. Bu konuda Grafiker arkadaşlara da mesleklerine sahip çıkıp bu cahilce davranışlara boyun eğmemelerini naçizane ve ısrarla tavsiye ediyorum.

Sevgiyle kalın. Hoşçakalın.   

 

Grafikerlik Terimleri

Pixel ne demek?

Piksel, Orjinal adıyla  Pixel resimlerin atomudur. Gördüğünüz her resim noktalardan oluşur ve bu noktalara da piksel denir. Resmi yaklaştırdıkça bu noktaları görebilirsiniz.

Vectör ne demek?

Vektörler (vector) matematiktende hatırlayacağınız gibi doğrusal yani herhangi bir boyuta yada piksele bağlı kalmayan sonsuz olarak boyutlandırılabilen grafik türüdür diye biliriz.

Resolution ne demek?

Resolution türkçe karşılığı çözüm çözülüm olsa da biz çözünürlük diyoruz. Nasıl hesaplanır kısmına gelecek olursak örnekle resulutionu 200 olan bir resmin 1×1 pixels/inc’ inin içinde 200 nokta var demektir. Web siteleri için bu değer 72 olmalıdır, performans açısından bu değer en uygunudur. Baskıya verilecek bir çalışma ise min 150 verilmelidir. Bu yapılan işin kalitesine göre 200, 300 de olabilir 700 de. 

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

2 thoughts on “Grafiker Olmak

 • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  Merhaba hocam, bence yazınız çok öğretici ve herkes tarafından anlaşılır bir dilde yazılmış. Bence grafiker olmak mühendis olmaktan daha çok havali bir iş ama insanlara ben grafiker olacağım dediğimde herkes o ne yapar diyor? Kimse tanımıyor bu mesleği.

  • 26 Mart 2018 tarihinde, saat 10:15
   Permalink

   Havalılık ayrımı yapamayacağım, sonuçta her meslek seveni için havalıdır. Ancak iyi bir noktaya değindiniz. Grafikerlik mesleğinin yeni olması ve maalesef insanlarımızın yeni şeyleri idrak etme güçlüğü (Eğitime bağlı olarak) yüzünden “grafiker ne iş yapar” gibi sorular sıklıkla sorulur. Burada iş üniversitelerimize düşüyor, grafikerlik bölümü hangi üniversitelerde var ise bu üniversitelerin, bu bölümü insanlara tanıtması gerekiyor ki geçler bu bölümü tercih etmek istediğinde aileler tarafından yanlış yönlendirilmesin yada eleştirilmesinler.

Bir cevap yazın