Hayatta herşey para değil!

Konuya bu sözle başlamak istiyorum; “Hayatta herşey para değil!

Bu söz benim en çok kullandığım ve hatta maalesef uyguladığım, kendimin dahi inanmadığı ama ısrarla vazgeçemediğim bir söz sanırım bu bir felsefe. Benim gibi düşünenlerin kendilerinden bir şeyler bulacağını umut ederek konuya devam ediyorum.

Mevcut potansiyelimin farkında olmama ve güzel işler çıkardığımı düşünmeme rağmen, çok fazla para kazanamamamın 2nci büyük sebebidir bu felsefe.

Öz kardeşine bile kârsız iş yapmayan insanlar tanırken; benim daha 2 gün önce tanıştığım insanlara bedava iş yapmam ya da benden çok çok zengin olmasına rağmen benden yaptığım işi kârsız yapmamı teklif eden insanları bile geri çevirememem!

İşte sizde benim gibiyseniz, burada bu felsefenin diğer boyutu yani hastalık aşaması kısmına gelmişsiniz demektir: Enayilik.

Özür dilerim ama evet artık bu felsefe kanayan bir yaradır ve bu yaradan derhal kutulmak gerekir: Enayilik.

Bu kadar iyi olmanın kendinize zarar verdiğini düşündüğünüz an artık bazı şeyleri gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Ben kendi adıma yazıyorum her zamanki gibi 🙂

Gözden geçirilecek konular :

  • İnsanlara iyilik yapmayı seviyorum
  • İnsanların benim hakkımda ne düşündükleri önemli
  • Amaaan taş atıp kolum mu yoruldu
  • Çok zengin olup ne yapacağım

İşte benim ve benim gibilerin bu konuları ele alması lazım.
Evet iyi bir insan insanlara, hayvanlara, doğaya ve yaşadığı çevreye saygı duymalı, sevmeli. Tamam da dünyayı ben mi kurtaracağım kardeşim!  Ticareti sevgiden ayırmak lazım yada ticaret yaptığını sevdiğin kadar ticareti de sevmen lazım.

Tum insanların hakkımda iyi düşünmesini sağlayamam, kazandığım paraları çatır çatır yerken 3-5 insanında hakkımda kötü düşünmesini kaldırabilmeliyim. Herkesi mutlu edemezsin, birazda kendini mutlu et.

Taş atıp kolun yorulmuyor ama yaptığın her bedava ya da ucuz işte zamanın ve emeğin harcanıyor, geleceğin çalınıyor. Emek dünyadaki en değerli şey yeni felsefe bu olmalı.

Çok zengin olup neler yapamazsın ki. Parayla pulla gerçekten işin yoksa işte o zaman çok kişiyi mutlu edebilirsin, işte o zaman insanlar senin hakkında güzel düşünür. “Kendi emeğinle, zekanla, başkasına zarar vermeden çok zengin olmak için çalışmanın hiç bir sakıncası yoktur”. Bunu benimse illede bir felsefeye saracaksan al sana felsefe.

Sizde; katıldığınız, katılmadığınız konularda yorum yazarsanız, konuyu zenginleştirir ve konuyu okuyan insanlara yardım etmiş olursunuz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Amme hizmetine devam :))

Sevgiyle kalın.

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

Bir cevap yazın