İngiltere’ye nasıl gidilir?

İngiltereye gitmenin bir çok yolu var, ben en iyi bildiğim yöntemden bahsedeceğim.

Ama öncesinde tecrübeyle sabit, bir kez daha düşünün derim. Gitmeyi başardıktan sonra niye böyle bir cümle kurduğumu anlayacaksınız.

Herşeyden önce İngiltere hakkında bol bol bilgi edinin ve en önemlisi İngilizceniz belli bir seviyeye geldikten sonra gidin, oraya gidince 3-5 ayda öğrenirim diyenler genelde hayal kırıklığı yaşıyor. Üniversite mezunu olupta 2 yıldan sonra ancak derdini anlatmaya başlayabilecek seviyeye gelen o kadar çok insan varki tanıdığım başta ben olmak üzere.

Neyse bu konularla ilgili sorularınızı yorumlar kısmında paylaşırsanız elimden geldiğince cevaplarım.

İngiltereye nasıl gidilir?

Ankara anlaşması ile gidilir mesela. Belki duymuşsunuz ama ben bire bir yaşayan biri olarak, bu konuda kendimi uzman gibi hissediyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Ankara Anlaşmasının tanımıyla boşuna kafanızı şişirmeyin. Özetle bu anlaşma; İngilterede ticaret yapmak istiyorum deme hakkınızın yazılı belgesidir. Hiç bir mesleki ayrım olmadan, belirtilmiş bir sermaye kotası olmadan, yaş ya da eğitim durumunuza bakılmadan her türlü talebi değerlendirmek zorundalar.

Ayakkabı boyacısından, bilgisayar mühendisine, çocuk bakıcısından, iş adamına kadar herkes eşit. Unutmadan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zorunluluğunu da ekleyelim. Bu anlaşma Türkiye Cumhuriyeti ile yapılmış özel bir anlaşmadır ve sadece Türk Vatandaşları yararlanabilir.

Ankara Anlaşması 1+3 yıldan oluşmaktadır. Yani ilk başvurunuz kabul edildiğinde 1 yıllık vize verilir, herşey yolunda ise 1 yılın sonunda 3 yıl daha verilir. Yine her şey yolunda ise 3 yıl sonunda süresiz oturma izni verilir ki bu artık tamamen özgür olduğunuz anlamına gelir. Süresiz oturma izni aldıktan 1 yıl sonra vatandaşlık sınavına girme hakkınız doğar. Yani herşey yolunda giderse 5 yılın sonunda İngiliz vatandaşı olabilirsiniz.

Bu saydıklarım buz dağının görünen yüzü. Şimdi derine inelim ve nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım. Yapılacak çok şey var ama sırayla yapın.

Konusunda uzman olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz, belgelendirebileceğiniz işinizi belirlemiş olduğunuzu var sayıyorum. Öncelikle İngiltere’de ikamet eden bir avukat ayarlamanız lazım, İngilizceniz çatır çatır değilse tabiki bu avukat Türk olmak zorunda ve burada bol miktarda var, endişe etmeyin. Tabiki avukatınız size rehberlik edecek ve işinizi son derece kolaylaştıracak, siz yeterki istenilen belgeleri hazırlayın. İşin diğer kısımları avukatınızı bulduktan sonra çorap söküğü gibi gelir, merak etmeyin. Burada sizi avukatınızla baş başa bırakıyorum; kolay gelsin.

Bu işin maliyeti nedir?

Tabiki en önemli soru bu. Yapmanız gereken zorunlu ve ortalama harcamaları Sterlin (burada pound deniyor ( £ )) cinsinden yazacağım.

Avukatlık ücreti  : Bir kişi iseniz ortalama £1.000, eşiniz varsa ortalama + £200 ve her bir çocuk içinde bu yine + £200

İş planı (Bir kereye mahsus yapmak zorundasınız bunu burada muhasebeciler yapıyor onlardan da burada bol miktarda var.) : £300

Muhasebeci aylık ücreti (Şahıs şirketi kurarsanız ki en hesaplısıdır tavsiye ederim) : £35

Yapacağınız olan işe göre bankada göstermeniz gereken sermaye miktarı : Bu değişkendir ama en az 3-4 bin sterlin göstermenizi şiddetle tavsiye ederim.

Uçak bileti, konaklama vs. gibi harcamalarınızı hava yolu ve booking şirketlerinden öğrenebilirsiniz.

Verdiğim rakamlar ortalama rakamlardır ama aşağı yukarı budur.

Peki avukatı nasıl bulacaksınız, buraya nasıl geleceksiniz?

Ankara anlaşmasına Türkiyeden de başvurabilir siniz. Ancak bu çok tavsiye edilmiyor. İngiltereye turist olarak gidip orada başvurmanız biraz daha garanti. Çünkü burada bu işe bakan Homeoffice memurları sizi kabul etmemek için bahane ararlar; “ülkeye hiç gelmemişsiniz burada ticaret yapabileceğinizi nereden çıkardınız” diye sorarlar. En garantisi en az bir kez İngiltereyi ziyaret etmiş olmanız. İkinci gidişinizde başvurunuzu yapabilirsiniz yada Direk tası tarağı alıp 6 aylık turist vizesiniyle gelip vize bitmesine 1 ay kala başvurunuzu yapabilirsiniz. Dediğim gibi bu avukatınız;  durumunuza göre değerlendirip size en iyi yolu önerecektir.

Doğrudan tavsiye edebileceğim bir avukat yok ama bu iş biraz şans işi aşağıdaki linkte göçmenlikle uğraşan bazı hukuk bürolarının numaraları var. 020 ile başlayan numaralar Londra numarasıdır ve +44 20 ****** şeklinde çevirilir. Ama siz en iyisi mail yoluyla bilgi alın. Eminim bir çoğu size gerekli bilgiyi seve seve verecektir. Çünkü potansiyel müşterisiniz onlar için.
Google Linki

Konu çok çok derin ve uzun yazacak o kadar çok şey varki; Anlaşmayı mümkün olduğu kadar özetlemeye çalıştım. Sorularınızı yorum kısmında sorarsanız cevaplayıp konuyu zenginleştire biliriz.

Özellikle bu yazının birilerine faydalı olması beni gerçekten mutlu edecek. Yabancı bir ülkede sıkıntı çekmenin ne demek olduğunu sadece tecrübe eden bilir.

Hayatta herşey gönlünüzce olsun, nerede ve nasıl mutluysanız orada öyle yaşayın.    🙂

 

 

EDIT : 16 Mart 2018 Tarihinden itibaren Ankara anlaşmasında bir değişiklik olduğu bildirildi. Yani bugünden itibaren 1+3+süresiz oturum hakkı (ILR) durduruldu. Şimdilik son durum belli değil ancak bu yapılan değişiklik kesinlikle “verilen haklar geri alınamaz” ilkesine aykırıdır. Umarım geri adım atarlar.

Metnin Türkçe çeviri;
16 Mart 2018 tarihinde veya sonrasında hiçbir yeni ECAA ILR başvurusu kabul edilmeyecektir. 16 Mart tarihinden önce ihale edilen herhangi bir ECAA çözüm başvurusu, önceki gibi aynı şartlar altında işlenecektir.

 

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

3 thoughts on “İngiltere’ye nasıl gidilir?

  • 2 Mart 2019 tarihinde, saat 20:54
    Permalink

    Öncelikle bu güzel post için teşekkür ederim. konuyla alakalı olduğu için belirtmek istedim arkadaşlar ingiltere dahil bütün ülkelere güvenli sigortalı taşımacılık yapıyoruz bize www. utrnakliyat .com adresinden ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın