Ne İş Yapacağına Karar Vermek

Ne iş yapacağına karar vermek kimileri için zordur. Girişimci ruhu taşıyan yada girişimci olmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorudur; Ne iş yapmalıyım, ne iş yapacağım, hangi işler kârlı vs. Aslında bu sorulardan önce kendinize sormanız gereken soru “Hangi iş bana göre” olmalı.

Hangi iş size gore sorusunun da yanıtı tabiki sizde gizli. Gelin bu sorunun yanıtını hep birlikte bulalım.

Öncelikle hedef küçültmek gerek, dünyada yapacak o kadar çok iş var ki! Bunun sayısını azaltmamız gerek. En azından mecra ya da sektör bazına indirgemeli. Yani İnternetten mi para kazanmak istiyorsunuz yoksa bir dükkan açıp mı para kazanmak istiyorsunuz yada bilgi birikiminizle mi para kazanmak istiyorsunuz.

Yapabileceğiniz işleri listeleyin, mümkünse hepsi hakkında kısa araştırmalar yapın ve özetleyin. Şimdi elinizdekileri bir masaya yatırın. Maddi manevi tüm güçlerinizi ortaya koyun.

Elinizdekilerle kesinlikle yapamayacağınız işlerin üzerine bir çizik atın yada bir işaret koyun. Sonra kalanlarına bir derece verebilirsiniz, yani sizin için kolay ya da zorlu olanları ayırt etmek için.

Elinizdeki maddi manevi güçleri biliyorsunuz, yapabileceğiniz işleri de aza indirgediniz ama hâlâ karar vermediniz. Manevi güçler dediğimiz şeyleri biraz açalım emin olun bu maddi gücünüzden daha önemlidir.

Herşey güzelse sorun yok ama bazı şeyler yolunda gitmediğinde ne yapabilirsiniz?

Sabırlımısınız, sinirlimisiniz, yoğun iş temposuna, uykusuzluğa alışkın mısınız, azimlimisiniz ve dahası… Yani birşeyler yolunda gitmediğinde bunu kaldırabilecek sabra, sakinliğe, yoğunluğa hazır mısınız?

Bu doğrultuda bazı işleri de elediniz. Elinizde artık daha az iş var yani hedefinizi iyice küçülttünüz.

Maddi güzünüzün yetmediği işleri elediniz, manevi güçlerinizin kaldırabileceği işleri seçtiniz. Şimdi geriye kalan işler için can alıcı soruları soracağız;

Bu işi gerçekten istiyor musunuz?

Bu işle anılmak hoşunuza gidecek mi?

Bu iş size gerçekten keyif verir mi?

Buna inanıyor musunuz?

 

Örneklendirecek olursak;
Ben baklava yapmayı biliyorum ve baklava dükkanı açacak param da var. Sabah 4 te kalkıp baklava hamuru da açabilirim, az uyurum kolay yorulmam. Getirisi olacağına da inanıyorum. Ama benim için bir sorun var! Ben bu işle anılmak istemiyorum yani bana baklavacı denmesini istemiyorum, hayatımın sonuna kadar bu işi yapmakta istemiyorum, aslına bakarsanız evet bu işi yapabilirim ama yapmak istemiyorum!

İşte bu örnekteki gibi; önemli olan yapabileceğiniz işler değil, yapmak istediğiniz işleri ya da işi yapmanız. Size keyif veren, işe giderken uça uça gittiğiniz bir iş olmalı, o işle anılmaktan hoşlandığınız bir iş. Parayı bir çok işte kazana bilirsiniz ama önemli olan geriye baktığınız da o işten ne kadar keyif aldığınız önemli. Başarı mı? Zaten başardınız.

Keyifle yapabileceğiniz işler dileğiyle. Sevgiyle kalın.

 

 

Dipnot : Bu konuyla ilgili olarak; Girişimcilik ve İstediğimiz İş İçin Mücadele yazılarımız yakında yayınlanacaktır. Lütfen Bizi takip etmeye devam ediniz.

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

2 thoughts on “Ne İş Yapacağına Karar Vermek

 • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  Selamlar,
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Devamını da bekliyorum. Video blog yapmayı düşünüyor musunuz? İlk takipçiniz benim.

 • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:06
  Permalink

  İlginiz ve öneriniz için teşekkürler. Bunu uzun zamandır düşünüyorum ancak maalesef zaman sorunum var. Yazmak için de çok fazla zamanım yok. Video daha çok emek ve zaman isteyen bir iş. Yapmaya karar verdiğimde bunu buradan duyuracağım. Tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın