Sermayesiz Para Kazanılır mı?

İnternette onlarca yazı var bu başlık altında, bir tane de ben yazmak istedim. Farklı bir bakışla ve naçizane farklı tavsiyelerle.

Sermayesiz para kazanılır mı sorusunun cevabını hemen verelim; evet kazanabilirsiniz ama kolay değil.

İçinde bulunduğumuz dönem; bambaşka bir dönem diyebiliriz. İnsan alışkanlıkları hiç bu kadar değişmemişti, o kadar gereksiz tüketim alışkanlıklarımız varki. Ben bunu artık insanların herşeye doyduğuna, herşeye az yada çok sahip olduğuna, erişebildiğine bağlıyorum. Tabiki buna kapitalizmin büyük etkisini de katabiliriz.

Dediğim gibi o kadar çok şeye sahibiz ki artık bir şeyler icad etmenin gereği kalmıyor, aklımıza gelen yada ihtiyacımız olan birşeyi google’ de aramamız yetiyor, mutlaka bir karşılığı çıkıyor. Bunları göz önüne alarak başka başka şeyler üretmemiz lazım.

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi sermayesiz iş kavramını da beraberinde getirdi.

Peki sermayesiz iş oluyor da herkes neden zengin olamıyor?

Bunu da Aldous Huxley’ın güzel bir sözüyle taçlandıralım.

“Oturarak başarıya uIaşan tek yaratık tavuktur.”

Sermayesiz iş olur ancak emeksiz iş olmaz. Aşağıda vereceğim örnekler sermayesiz işler ancak emeksiz değil!

Sermaye kavramı değişti dedik, artık sermayeniz beyniniz! Bunu emeğinizle birleştirdiğinizde başaramayacağınız bir şey yoktur.

Yeni İş Fikirleri;

1- Fikir İnsanı Olmak

Fikir insanı

Hayal gücünüze güveniyorsanız sizde “fikir adamı” yada ”fikir kadını” olabilirsiniz. Bunun için tek sermaye beyniniz. Yukarıda da dediğim gibi aklınıza ne gelse Google’ de var! Ama yılmayın mutlaka yeni bir şeyler var. Ayrıca yeni birşeyler bulmak gibi bir zorunluluğunuz da yok. Var olan fikri geliştirmek yada farklı amaçlar için şekillendirebilmekte bir fikir.

Önce ilgi duyduğunuz, üzerinde çok zaman geçirebileceğiniz, sıkılmayacağınız bir alan yada alanları belirleyin. Sıcak yada soğuk bir içecek alın, ayaklarınızı uzatın ve sadece düşünün. Ayrıca fırtınada da güzel fikirler oluşur; Arkadaşlarınızla birlikte beyin fırtınası yapın kesinlikle çok faydalı olacaktır.

2- Ürün Geliştirme

Ürün Geliştirme

Benim en çok taktığım şeydir; bir ürünü alır kullanırım ve bol bol eleştiririm bazen de kalaylarım seni yapan mühendisi diye 🙂 Siz de benim gibiyseniz bu iş tam size göre.

Mevcut bir ürün üzerinde ve mantık çerçevesinde bu böyle yapılsa daha iyi olur dediğiniz şeyleri profesyonel bir çerçeveye sokabilirseniz farklı bir meslek sahibi olursunuz. Aldığınız bir ürünü kullanırken aynı ürün içinde olmasını istediğiniz ek özellikleri belirleyebilirsiniz. Örneğin bebeğiniz için aldığınız araba koltuğuna ek olarak nasıl bir yenilik getirebilirsiniz, yada laptop çantanıza nasıl bir özellik daha ekleyebilirsiniz? Ürün de sonsuz, fikirde!

3- Kitap Yazmak

Kitap Yazmak

Ülkemizde maalesef kitap okuma oranı oldukça düşük. Ama yine de o okuyan yüzdelik kısım bile size yeter. Kitap okumayı sevmeyen ama yazmayı seven insanlar tanıdım. Sizinde kitaplarla aranız iyi değilse bu bir başlangıç olabilir. Hem kitaplarla aranızı düzeltmiş olur hemde elit bir meslek sahibi olursunuz. Bu işin en büyük avantajı öyle herkesin yapamayacağı bir iş olması. Sabrınıza ve düşüncelerinize güveniyorsanız bu işi kesinlikle yapabilirsiniz. İyi bir kitap için sponsor olacak onlarca marka bulabilir siniz ayrıca basım evleri de sizdeki cevheri görürse baskı maliyetlerini de düşünmeyin. Biraz araştırma yapar ve kendinizi bu konuda eğitebilirseniz neden olmasın.

4- Blog Yazmak

blog yazmak

Bu seçenek kitap yazmaktan daha kolay şüphesiz ama biraz daha uzun vadede size geri dönüşü olur. Ayrıca blog yazarak zengin olmak biraz hayal. İyi ve iddalı bir içerikle güzel paralar kazanabilirsiniz. Çok küçük bir harcama gerektirir; domain ve hosting maliyeti yıllık ortalama 150TL civarında tutar. Bununla ilgili biraz araştırma yapmalısınız. Ama göründüğü kadar zor değil.

Yorumlar bölümünden, sermayesiz yapılabilecek başka iş fikirlerini ekleyebilir, konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

3 thoughts on “Sermayesiz Para Kazanılır mı?

  • 26 Mart 2018 tarihinde, saat 16:02
    Permalink

    Bizim milletimiz sıkıntısı sermaye değil kolay yoldan para kazanmak. Emek harcamadan para kazanmak. Çiftlik Bank örneğinde görüldüğü üzere dünyanın parasını yatıranlar olmuş. Yani mesele sermaye değil, sermayeyi koyayım uğraşmadan para kazanayım derdi bu.

  • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 12:49
    Permalink

    Sermayesiz para kazanmakla ilgili onlarca makale okudum. Hepsinde şunu yap bunu yap. Birbirinin kopyası. Burada ki iş fikirleri de aşağı yukarı her yerde var. Sadece ürün geliştirme ve fikir insanı olmak oldukca parlak iş fikirleri gibi geldi. Zaten ana fikir de verilmiş, sermayesiz ama emeksiz değil. Ne yaparsanız yapın keyif aldığınız işi yapın daha başarılı olursunuz. Tebrik ederim. Takipteyim.

Bir cevap yazın