Yeni Bir İş Fikri Bulmak

Yeni bir iş fikri bulmak ve bunu geliştirmek para kazanmak için şart oldu. Yapılanı tekrar yapmak hem keyif vermiyor hemde yaptığınız masrafı karşılamıyor, ayrıca zaten piyasaya hakim birileri varken pastadan pay almak da zorlaşıyor. O zaman yeni bir fikir bulmak ve bu fikri geliştirip yeni bir  işe dünüştürmek gerek. Avantajı mı? Yeni olduğu için rakibiniz yok, yeni olduğunuz için merak edeni çok, yeni olduğunuz için yatırımcısı da çok. Yani yeniyseniz kazanırsınız.

Öncelikle birşeylere açıklık getirelim. ”Bir projem var” demek yanlış olur. Doğru olan “Bir fikrim var” demektir. Çünkü fikrinizle ilgili bir etüt (ön çalışma) bile yapmadan bunun bir proje olduğunu idda edemezsiniz. Önce bir etüt yapacağız sonra bazı analizler ve daha sonra bu sonuçları işleyip bir iş planı çıkaracağız ki işte o zaman bir projemiz var diyebilelim.

Yeni bir projeye başlayalım. Her zaman söylerim hedef küçültmek önemli diye. Hedef küçültmezsek neye nişan alacağımıza karar veremeyiz. Fikirler içinde boğulup gideriz. Hedefi belirlemeli nişan almalı ve ateş etmeliyiz.

Yapacak çok şey var ama herşeyden önce daha önceden yazdığım; “Ne İş Yapacağına Karar Vermek” yazısına bir göz atın.

İnatla! “Göz atmam” diyenler için tek cümleyle özetleyim; “Keyif alacağınıza inandığınız bir iş yapın!

“Söylemesi kolay yeni bir şey sen yapta görelim” demeyin! Bende uğraşıyorum 🙂

Yeni bir iş yapmak yada bu fikri bulmanın kolay olacağını söylemiyorum sadece kolaylaştırmak için naçizane önerilerde bulunabilirim.

Yeni Bir İş Fikri Geliştirmek İçin Tavsiyeler;

Yukarda da söylemiştik hedefi küçültelim, yapabileceğimiz. gücümüzün yettiği, keyif aldığımız ve inandığımız sektörleri belirleyelim. Bir çok düşüncenin içinde boğulmayın.

Bu kısım çok önemli; günümüzde herkes altın aramak istiyor siz altın aramayın ama altın arayanlara kürek satabilirsiniz! Bu ne demek? Yani herkesin odaklandığı şeylere odaklanmayın, rakibiniz çok olur, kabuğun dışına çıkın altın aramanız şart değil, odağınızı değiştirin. Sıradan olmayın.

 

Önce tepeden bakın sonra köye inersiniz!

tepeden bakmak

Benzetmelere de ne kadar meraklıymışsın arkadaş” demeyin! Bu sayede düşünceleri resme çevirebilirsiniz ve aklınızda kalır.
Konuya dönelim. Pazarı alt üst etmenize gerek yok, önce tepeden bakın; ne olup bitiyor analiz edin, olayları ve gelişmeleri inceleyin. Bunu tepeden yapın büyük resmi görmek için biraz uzaklaşmanız gerek. Resmin bütününü gördüğünüzde nelerin eksik olduğunu daha rahat kavrayabilirsiniz. Daha sonra köye inin! Artık elinizde bir eksik listesi var bu listeye kaç kişinin ihtiyacı var, ne kadar ihtiyacı var buna bakın.

 

 

Ekonomik gelişmelerden bi haber olmayın, piyasayı sürekli koklayın,  krizleri asla es geçmeyin, fırsatlar krizlerde gizlenir.

Buna yine yakın zamanda tekrar alevlenen UBER ve Taksici krizini örnek verebiliriz.

Burada Mağdur olanlar Taksiciler ve Uber sürücüleri oldu, sanırım kazanan Uber oldu çünkü tanımayanlar da tanımış oldu, satışlarının arttığına eminim. Burada iki mağdur taraf var.

Buradan nasıl fırsat çıkabilir?

Sonuç olarak krizde olsa insanlar taksi yada Uberi kullanmaya devam ediyor. Siz Uber sürücülerini ya da Taksicileri ele alıp onlar için bir çözüme odaklana bilirsiniz. Ya da resmin farklı bir tarafına bakıp, yasalardan da istifade ederek başka bir fikre merhaba diyebilir siniz. Gerisi sizin bakış açınız ya da hayal gücünüzle sınırlı.

Hayal gücü demişken Albert Einstein’ın güzel bir sözünü de dile getirelim;
– Bilim sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere.

 

Ak sakallı Saruman Dede
Ak sakallı Saruman Dede 🙂

Sabırlı olun. Rüyanızda ak sakallı dede size tüyo vermemişse yada tuvalette düşünürken bir anda şimşekler çakarak aklınıza düşmemişse, yeni bir fikir üretmek gerçekten çok zordur, insanın beynini yakar, tabir yerindeyse devreler karışır, bıkkınlık gelir. Bu durumda yapılacak en iyi şey ara vermek, derin nefes almak, bir hobi bulmak. Örneğin ben maket ya da resim yapmayı çok severim bunları yaparken de derin derin hayallere dalarım. Henüz birşey bulamadım ama sabırlıyım. Unutmayın; En çok şut çeken en çok gol atandır. Sabırla üretmeye devam. Bir gün gol olacak!

 

Yine bir alıntı;
Steve Jobs
Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.

Konuyu özetlemek gerekirse, başkalarının bakmadığı açılardan bakmaya çalışın, yükseklere çıkın (Hayal gücünüzüde yanınıza alın), Piyasayı koklayın, dokunun, analiz edin, ölçün. Başarı hikayelerini okuyun, ilham alın. Hep kendinize şu soruyu sorun ve buna odaklanın; “Eksik olan Ne?”

 

Ve asla hayallerinizden vaz geçmeyin…

Hayal gucu

 

Yorumlar

Yorumlar

ibrahim Ardıç

1980 yılında Türkiye'de doğdu. Şimdilik İngiltere'de yaşıyor. Evli ve bir erkek çocuk babası. İktisat okudu. Bilgi teknolojileri uzmanı. Yazıyor, çiziyor ve araştırıyor. Girişimcilik, marka yaratma, proje geliştirme, strateji, istatistik ve iş yönetimi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bulunmuyor. Gerek duymuyor!

Bir cevap yazın